Gry mobilne to bardzo dochodowy interes. Choć pozornie mogłoby się wydawać, że dużo większe zarobki występują w branży gier komputerowych, to nie jest to całkiem prawdą. Rzeczywiście, gry mobilne często są o wiele tańsze lub nawet darmowe, a za gry na komputer zwykle trzeba zapłacić znaczną kwotę, nawet powyżej stu złotych. Jednak istnieje wiele metod zarobku na tego typu grach.
Dlaczego twórcom opłaca się tworzyć darmowe gry?
W branży gier mobilnych można zaobserwować tendencję do tworzenia darmowych gier mobilnych. Twórcy często decydują się na to i nie pobierają żadnej opłaty za pobranie gry. Mogłoby się wydawać, że korzystając z takiego rozwiązania ciężko jest zarobić na grze, jednak nie ma nic bardziej mylącego. Okazuje się, że w wielu przypadkach to właśnie gry darmowe przynoszą największe zarobki. Metod na zarabianie jest wiele. Do najbardziej popularnych rozwiązań należą reklamy, które wyświetlają się w grach oraz aplikacjach mobilnych oraz mikropłatności. Mikropłatności spotkamy w niemal wszystkich popularnych grach mobilnych. Czasami za prawdziwe pieniądze można przyspieszyć rozwój swojej postaci lub miasta, innym razem takie opłaty służą do odblokowania opcji niedostępnych dla tych graczy, którzy nie chcą inwestować w grę pieniędzy.
Dlaczego mikropłatności i reklamy są lepsze niż opłata za grę?
Nie można definitywnie stwierdzić, że płatne gry mobilne są skazane na porażkę, gdyż takie rozwiązanie również czasami się sprawdza i przynosi niemałe dochody. Jednak wydaje się, że w branży gier mobilnych, to właśnie darmowe gry z mikropłatnościami i reklamami dają lepsze możliwości zarobku.
Szukając gry mobilnej mało kto decyduje się na płatne aplikacje, gdyż często taka gra ma być tylko zabawą na chwilę, więc zdecydowanie prościej jest wybrać coś darmowego. Darmowe gry są chętnie pobierane przez graczy, a jeśli gra jest dobra to dzięki takiemu modelowi ma ona szansę stać się popularną. Dotarcie do dużej ilości użytkowników pozwala potem czerpać ogromny zysk z wyświetlania reklam oraz stosowania mikropłatności.
Obserwując sklepy z grami mobilnymi można zauważyć, że płatne są zwykle gry, które są już dobrze znane, często ze swoich wersji komputerowych. Jest to zrozumiałe, w końcu nikt nie chciałby zainwestować pieniędzy w grę o której nie ma pojęcia, natomiast w przypadku, gdy tytuł jest już znany z wersji komputerowej, graczom o wiele łatwiej jest się zdecydować na zakup mobilnej wersji. Za dobry przykład może tutaj posłużyć seria Grand Theft Auto. Twórcy zdecydowali się tutaj właśnie na płatny model, a jako że gra była już znana z komputerowej wersji, to gracze chętnie kupowali ją również w wersji mobilnej.