Krótka historia smartfona
Jeszcze nie tak dawno telefony komórkowe służyły głównie do dzwonienia i wysyłania SMS. Oczywiście z czasem nawet te najprostsze modele (z punktu widzenia dzisiejszego użytkownika) posiadały zegarek, stoper, kalkulator, a z czasem nawet przeglądarkę internetową. Nie istnieje jednoznaczne określenie, który model był pierwszym smartfonem. Niektórzy twierdzą, że był to telefon posiadający przynajmniej o jedną opcję więcej niż nawiązywanie połączeń telefonicznych, inni uważają, że pierwszym smartfonem było prototypowe urządzenie o nazwie Simon pokazane na targach w 1992 roku przez firmę IBM.
Z czasem telefony starego typu zostały wyparte przez pełnosprawne smartfony, których możliwości były zbliżone do komputera. Prawdziwa rewolucja rozpoczęła się w 2007 roku, kiedy to Steve Jobs zaprezentował światu Iphone’a. Telefon stał się ogólnoświatowym hitem i rozpoczął erę urządzeń mobilnych.
Największe platformy mobilne
Przez lata rynek urządzeń ewoluował. Każdy z największych producentów urządzeń mobilnych próbował swoich sił w tworzeniu własnego systemu operacyjnego. Dzisiaj główną rolę grają dwa z nich: Android należący do Google i iOS od Apple. Oba posiadają swój sklep z grami i aplikacjami, na którym można bezpłatnie pobierać miliony tytułów. Wśród nich znajdziemy niezliczoną liczbę rozgrywek. Polityka przystępna twórcom, dotycząca zamieszczania aplikacji sprawiła, że wyszukując pozycji można trafić na produkcje śmieciowe lub na perełki tworzone z pasją.
W sklepach z aplikacjami znajdziemy także produkcje, których budżet liczony jest w milionach, a zyski z nich biją na głowę największe światowe produkcje filmowe. Co ciekawe, większość z nich jest zupełnie darmowa, twórcy rehabilitują to sobie poprzez reklamy zamieszczone w swoich aplikacjach i mikropłatności (niewielkie płatności za dodatki do produkcji, usunięcie reklam, bądź inne niezmieniające rozgrywki dodatki). W 2009 roku na iOS miała premierę gra Angry Birds, która w tamtych czasach biła rekordy popularności, a w 2011 roku szacowano, że miała 40 milionów aktywnych użytkowników. W 2018 roku wartość firmy Rovio Entertainment (twórcy gry) wynosiła miliard dolarów.
Walka o odbiorcę, czyli Google kontra Apple
• Android. Platforma Google bardzo szybko zyskała setki milionów użytkowników, dzięki dostępności na praktycznie każdym urządzeniu mobilnym z wyłączeniem produktów firmy Apple. Około 85% urządzeń mobilnych z 2,5 miliarda używa systemu Android. Praktycznie wszystkie firmy produkujące telefony i inne urządzenia współpracują z Google, ponieważ nikt inny nie ma tak dużej oferty. Google zaimplementował prawie wszystkie swoje serwisy do Androida i połączył je w całość. Sukces takich gier jak Angdy Birds sprawił, że większość producentów chciało uszczknąć trochę z około 2 miliardów użytkowników. W ten sposób Google Play stał się największą na świecie platformą do gier. Niektóre rozgrywki mają ponad 100 milionów odbiorców, którzy regularnie oglądają reklamy i płacą za dodatki.
• iOS. Apple tworzy swoje urządzenia tylko dla segmentu premium. Jeśli ktoś liczy na tańsze modele, musi zadowolić się starszymi modelami, w ofercie firmy mresell znaleźć można przystępną ofertę urządzeń Apple dla każdego. Użytkownicy chwalą sobie ten system jako niezawodny i szybki, jednakże konkurencja w ostatnich latach przegoniła iPhone’a, jeśli chodzi o specyfikację techniczną. Niemniej jednak iOS ma swoich zagorzałych fanów, a jakość aplikacji stoi na bardzo wysokim poziomie. To na platformie Apple powstały pierwsze kasowe hity, które udowodniły, że mobilność to przyszłość jeśli chodzi o granie.